Araban Ziraat Odası

Vatan Hürriyet Ekmek

ZOBİS
ZOBİS
Araban Ziraat Odası > Haberler > Fıstık Ağaçlarında Tomurcuk Tırtılı Paniği

Fıstık Ağaçlarında Tomurcuk Tırtılı Paniği

Gaziantep’in Araban ilçesinde fıstık ağaçlarında üreticinin korkulu rüyası olan tomurcuk tırtılı tespit edildi. İlçedeki 5 ayrı mahallede belirlenen tırtıl ile acilen mücadele başlatılmazsa tırtılın daha da yayılmasından endişe ediliyor.

Araban ilçesine bağlı Elif kırsal mahallesindeki antepfıstığı üreticileri bahçelerindeki ağaçlarda fıstığın düşmanı olan tomurcuk tırtılı gördü. Üreticilerin belediye yetkililerine haber verilmesi üzerine Araban Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Çobanoğlu da, Araban Ziraat Odası Başkanı Mehmet Doğan ile görüştü. İkazın üzerine ise ziraat oda tarafından görevlendirilen Ziraat Mühendisi Atilla Turan, ilçedeki fıstık bahçelerinde inceleme başlattı. Ziraat Mühendisi Turan, Elif, Hisar, Hasanoğlu, Gümüşpınar ve Akbudak kırsal mahallerinde yoğunlukta olmak üzere fıstık bahçelerinde yoğun bir şekilde tomurcuk tırtılı tespit etti. Turan, üreticileri son bir haftada fıstık bahçelerindeki ağaçların meyvelerinde görülen tomurcuk tırtılı ile acilen mücadele başlatılması çağrısında bulundu.

Biyolojik ve kimyasal mücadele önerisinde bulunan Turan, "Bahar dönemi ile ağaçlara su yürümesi ve meyve gözlerinin sürmesi ile birlikte Antepfıstığı zararlıları da yoğun olarak görülmeye başlandı. Bölgede yapmış olduğumuz tespitlerde fıstık ağaçlarında tomurcuk tırtılı gözlemledik. Fıstık ağaçlarında bereketli bir hasadın beklendiği bir dönemde görülen tomurcuk tırtılları ile acilen biyolojik ve kimyasal mücadele başlatılmalıdır. Aksi takdirde daha da yaygınlaşarak, üreticileri büyük bir zarara uğratabilir" dedi.

Sebep küresel ısınma

Turan, küresel ısınma ve ılıman giden iklim koşulları nedeniyle erken tomurcuklanan fıstık ağaçlarının sıcak havaları seven tırtılların hedefi olduğunu belirterek, "Tomurcuk tırtılı, ilkbaharda günlük ortalama sıcaklığın bir kaç gün üst üste 6 derece ve üzerinde seyrettiği günlerde, kışlaklarını terk ederek kabarmakta olan tomurcukları yandan delerek içine girer ve meyve gözlerinin etrafını bir yumak gibi sararak burada beslenirler. Genellikle meyve tomurcuklarını tercih ederler" şeklinde konuştu.

Kimyasal mücadelede dikkat

Kimyasal mücadele de Deltamethrin gibi etkili ilaçların kullanılması gerektiğini hatırlatan Turan, mücadele ise dikkat edilmesi gerekenler hakkında ise "İlaç uygulamalarında çiçeklenme dönemine dikkat edilmesi gerekir. Ziraat Odası Tarım Danışmanlığı ile diyaloğa geçilerek uygun dönem belirlenmelidir. Belirlenen dönemde kimyasal mücadele yapılmalıdır’’ diye konuştu.